← Înapoi

Și cerșetori, și proști

M-au acostat ieri de 2 ori cersetorii pe la semafoare, eu nu am aer conditionat cum aveti voi si trebuie sa merg cu geamurili deschise. Primul, in intersectia de la Cutitul de Argint, imi arata o cheie pe jumatate rupta, cica nu mai are cum sa intre in casa si sa-i dau 2, 3 lei daca pot. Pai coaie, cu ce te ajuta 3 lei in situatia ta ? Du-te acasa si fute niste picioare in usa până se deschide, apoi vezi tu. Daca stai si cersesti n-o sa se deschida usa, asta daca intr-adevar e pe bune sau doar trebuia sa mi se faca mila.

Celalalt cersetor, in intersectie la Pantelimon - cand vii dinspre circul foamei, avea 2 crengute cu liliac in mana, vine la mine si imi cere 1 leu sa-si cumpere o paine. Mirosea bine liliacul asa ca ma scormonesc dupa 1 leu, cand sa intind mana dupa crenguta cu liliac imi zice ca aia costa 3 lei.

Eu: Pai si de ce mi-ai cerut frate 1 leu ?

El: Sa-mi dati sa-mi iau o paine ca n-am ce manca..

Scot portofelul si mai gasesc o hartie de 1 leu, mai aveam de 10 si 50 lei.

Eu: N-am decat 2 lei, ia asa si da-mi crenguta ca se pune verde..

El: Dati-mi 10 lei ca va schimb eu..

Eu: Pai nu spuneai in mortii ma-tii ca n-ai de paine ?
← Înapoi la arhivă 🎲 Alt articol random