← Înapoi

Ipocriti de dragul modestiei

din ciclul
manca-mi-ati coaili

cazul 1. in parculetul unde ma duc cu fi-mea ma intalneam zilnic cu un tatic. Ne-am imprietenit bla bla. Mi-a spus ca sta cu nevasta si copil in garsoniera, are un logan si isi cauta de munca. Era mereu imbracat in acelasi trening, va spun sincer ca l-am crezut.

In primavara a disparut subit. Ne-am reintalnit intamplator zilele trecute cand tocmai se pregatea sa se urce intr-un Nissan X-trail. A strigat Flory dupa el si n-a mai avut cum sa ne ocoleasca, fiind si cu nevasta-sa. Am aflat ca au vandut garsoniera si s-au mutat la casa cu 5 camere si isi cauta in continuare servici. garsoniera + dacia => vila + nissan.

cazul 2. Avem in bloc o familie, el si ea. acum 2 luni el si-a luat cu credit de la banca un opel sh pe care a dat 5 mii eur. se plangea apoi cand ma vedea prin parcare ca are salariu 9 mil si rata 11 si ii pare rau ca s-a bagat in cacat.

Sambata dimineata ne-au trezit niste zgomote pe scara blocului. ghici ce? cei 2 si-au cumparat cu banu jos apartament cu 3 camere si isi carau din mobila.

Mie sincer imi este sila de astfel de oameni. OK, e sport national sa te vaiti dar de ce simti nevoia sa-mi spui mie? te-am intrebat eu vreodata daca ai ce sa mananci ? par atat de amarat in fata ta incat daca mi-ai spune ca dormi pe o salea cu bani as face infarct? gresit koae, n-am nicio treba cu tine. Dar se pare ca pe tine te roade ceva...
← Înapoi la arhivă 🎲 Alt articol random